
6.2 inches, 96.7 cm2 (~84.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$196
Display
6.2 inches, 96.7 cm2 (~84.5% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, August
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel 5v |
| Dimensions | 153.7 x 74.5 x 8.5 mm (6.05 x 2.93 x 0.33 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| Colours | Black, Blue |
| Screen Size | 6.2 inches, 96.7 cm2 (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1500 pixels (~268 ppi density) | Asahi Dragontrail Glass |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.8, 1/4", 1.12m 12 MP, f/2.2, 1/2.8", 1.25 m, PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 1080p@30fps (gyro-EIS) | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM only) |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20, 28 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.