
6.0 inches, 93.8 cm2 (~77.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$180
Display
6.0 inches, 93.8 cm2 (~77.1% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, August
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel 7 |
| Dimensions | 162.1 x 75 x 8.6 mm (6.38 x 2.95 x 0.34 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 6.0 inches, 93.8 cm2 (~77.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2180 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) | Asahi Glass |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.8, 1/4", 1.12m 12 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/2.8", 1.25 m, PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 1080p@30fps (gyro-EIS) | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 28 h (3G) |
| Standby | Up to 700 h (3G) |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core 2.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G | 2, 4, 5, 12, 66, 71 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.