
5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2800 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, June
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel A5 LED |
| Dimensions | 146 x 72.1 x 7.7 mm (5.75 x 2.84 x 0.30 in) |
| Weight | - |
| Colours | Gray |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2800 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Processor | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20, 28 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio; built-in antenna |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted, region dependent), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.