
4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.6% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1400 mAh
Processor
1.0
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Evolve |
| Dimensions | 121.5 x 64 x 11.8 mm (4.78 x 2.52 x 0.46 in) |
| Weight | 136.5 g (4.83 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1400 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 13 h 30 min (2G) / Up to 13 h (3G) |
| Standby | Up to 400 h (2G) / Up to 410 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.