
4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$65
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.1% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1400 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Evolve 2 |
| Dimensions | 121.6 x 64.5 x 11.7 mm (4.79 x 2.54 x 0.46 in) |
| Weight | 121.1 g (4.27 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1400 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 6 h (3G) |
| Standby | Up to 336 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.3 GHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.