
3.5 inches, 36.5 cm2 (~52.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$33
Display
3.5 inches, 36.5 cm2 (~52.4% screen-to-body ratio)
Camera
1.3 MP
Battery
Li-Ion 1000 mAh
Processor
1.0
GSM | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Fire C 2G |
| Dimensions | 112.2 x 62 x 12 mm (4.42 x 2.44 x 0.47 in) |
| Weight | 93 g (3.28 oz) |
| Colours | Bluish Black, Dark Chocolate |
| Screen Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~52.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Main Camera | 1.3 MP |
| Front Camera | VGA, optional/operator dependent |
| Video | 320p |
| Battery | Li-Ion 1000 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 7 h |
| Standby | Up to 160 h |
| Internal Memory | 256MB ROM, 128MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz |
| 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.