
4.5 inches, 55.8 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1700 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Fire E |
| Dimensions | 129 x 63.5 x 8.2 mm (5.08 x 2.5 x 0.32 in) |
| Weight | 103 g (3.63 oz) |
| Colours | Slate, Dark Chocolate, Mozilla Orange |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash, HDR | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1700 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 7 h (2G) / Up to 4 h (3G) |
| Standby | Up to 450 h (2G) / Up to 400 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.