
5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 3500 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Flash Plus |
| Dimensions | 152.3 x 76.4 x 8 mm (6.00 x 3.01 x 0.31 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| Colours | Slate/Gold |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 8 MP, AF |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3500 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 30 h (2G) / Up to 10 h (3G) |
| Standby | Up to 490 h (2G) / Up to 490 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.