
2.8 inches, 24.3 cm2 (~43.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$87
Display
2.8 inches, 24.3 cm2 (~43.6% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Ion 1350 mAh
Processor
Quad-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2019, September 19
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Go Flip 3 |
| Dimensions | 104.9 x 53.1 x 20.1 mm (4.13 x 2.09 x 0.79 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| Colours | Prime Black |
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~43.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TN TFT | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1350 mAh, removable |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G | 2, 4, 5, 12, 25, 26, 41, 66, 71 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
Similar phones and alternatives
No comments yet.