
6.0 inches, 99.2 cm2 (~75.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$500
Display
6.0 inches, 99.2 cm2 (~75.8% screen-to-body ratio)
Camera
13.1 MP
Battery
Li-Ion 3100 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Hero 2 |
| Dimensions | 160.5 x 81.6 x 7.9 mm (6.32 x 3.21 x 0.31 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| Colours | Dark Gray |
| Screen Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~75.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) | Asahi Dragontrail Glass, oleophobic coating |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13.1 MP, AF, OIS |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3100 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 15 h 30 min (2G) / Up to 10 h (3G) |
| Standby | Up to 500 h (2G) / Up to 380 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB (12.9GB user available), 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - 8030B, 8030Y |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - 8030B, 8030Y |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 7, 28 - 8030B |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - 8030B, 8030Y |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.