
8.0 inches, 185.6 cm2 (~72.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$304
Display
8.0 inches, 185.6 cm2 (~72.8% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 4060 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Hero 8 |
| Dimensions | 209 x 122 x 7.3 mm (8.23 x 4.80 x 0.29 in) |
| Weight | 310 g (10.93 oz) |
| Colours | Dark Gray |
| Screen Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~72.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) | Asahi Dragontrail Glass, oleophobic coating |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 4060 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 8GB 2GB RAM, 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.