
5.0 inches, 68.9 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Idol 2 |
| Dimensions | 136 x 70 x 7.3 mm (5.35 x 2.76 x 0.29 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| Colours | Slate, Chocolate, White, Hot pink |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | Yes |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 15 h (2G) / Up to 10 h (3G) |
| Standby | Up to 550 h (2G) / Up to 600 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM (SS), 16GB 1GB RAM (DS) |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.