
4.5 inches, 55.8 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$174
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 1700 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Idol 2 Mini |
| Dimensions | 129 x 63.5 x 7.9 mm (5.08 x 2.5 x 0.31 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| Colours | Cloudy, White, Hot Pink, Slate |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) | Asahi Dragontrail Glass, oleophobic coating |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1700 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 12 h (2G) / Up to 5 h (3G) |
| Standby | Up to 450 h (2G) / Up to 400 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM (SS), 8GB 1GB RAM (DS) |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 - 6016X, 6016D |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 - 6016X, 6016D |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.