
4.5 inches, 55.8 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Idol 2 Mini S |
| Dimensions | 129.5 x 63.5 x 8.5 mm (5.10 x 2.5 x 0.33 in) |
| Weight | 116 g (4.09 oz) |
| Colours | Slate, Chocolate, White, Hot pink, Cloudy |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) | Oleophobic coating |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 9 h (2G) / Up to 13 h (3G) |
| Standby | Up to 400 h (2G) / Up to 400 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM (6036A,6036X), 8GB 1GB RAM (6036Y) |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - 6036A, 6036X |
| 4G | 1, 2, 4, 7, 17 - 6036A |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - 6036A, 6036X |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.