
5.0 inches, 68.9 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$304
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2150 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Idol 2 S |
| Dimensions | 136.5 x 69.7 x 7.5 mm (5.37 x 2.74 x 0.30 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| Colours | Slate, Chocolate, White |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps | 720p |
| Battery | Li-Ion 2150 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 10 h 30 min (2G) / Up to 16 h 30 min (3G) |
| Standby | Up to 520 h (2G) / Up to 520 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 - 6050Y |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.