
5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$250
Display
5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio)
Camera
12 MP
Battery
Li-Ion 2620 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, July
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Idol 5s (USA) |
| Dimensions | 148.6 x 70.9 x 7.4 mm (5.85 x 2.79 x 0.29 in) |
| Weight | 148.8 g (5.26 oz) |
| Colours | Crystal Black |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) | Asahi Dragontrail Glass, oleophobic coating |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 12 MP, f/2.0, 1/2.8", 1.25m, PDAF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.0, 1/3.2", 1.4m |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2620 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 20 h (3G) |
| Standby | Up to 753 h (3G) |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 25, 26, 41, 66 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.