
4.7 inches, 60.9 cm2 (~66.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$391
Display
4.7 inches, 60.9 cm2 (~66.3% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Idol Alpha |
| Dimensions | 138 x 66.6 x 7.5 mm (5.43 x 2.62 x 0.30 in) |
| Weight | 117.4 g (4.16 oz) |
| Colours | Slate, Soft Gold/Matte, Soft Gold/Brushed, Pink Gold/Brushed |
| Screen Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~66.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) | Asahi Dragontrail Glass, oleophobic coating |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 20 h (2G) / Up to 10 h (3G) |
| Standby | Up to 720 h (2G) / Up to 360 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.