
4.3 inches, 51.0 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
4.3 inches, 51.0 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1700 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Idol Mini |
| Dimensions | 127.1 x 62 x 7.9 mm (5.00 x 2.44 x 0.31 in) |
| Weight | 96 g (3.39 oz) |
| Colours | Cranberry Pink, Silver, Slate |
| Screen Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~228 ppi density) | Oleophobic coating |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | Yes |
| Video | LED flash, panorama | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1700 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 20 h (2G) / Up to 9 h (3G) |
| Standby | Up to 540 h (2G) / Up to 450 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM (SS), 8GB 512MB RAM (DS) |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 - 6012A/6012E |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 - 6012A/6012E |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.