
4.7 inches, 60.9 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$174
Display
4.7 inches, 60.9 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Idol S |
| Dimensions | 133.5 x 66.8 x 7.4 mm (5.26 x 2.63 x 0.29 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| Colours | Slate, Fresh Rose, Cherry Red |
| Screen Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) | Asahi Dragontrail Glass, oleophobic coating |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 6 h (2G) / Up to 8 h 30 min (3G) |
| Standby | Up to 700 h (2G) / Up to 400 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 - 6034R |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.