
5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$315
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio)
Camera
13.1 MP
Battery
Li-Ion 2500 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Idol X+ |
| Dimensions | 140.4 x 69.1 x 7.9 mm (5.53 x 2.72 x 0.31 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) | Corning Gorilla Glass 2 |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 13.1 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2500 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 20 h (2G) / Up to 12 h (3G) |
| Standby | Up to 320 h (2G) / Up to 240 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB/ 32GB (optional), 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.