
7.0 inches, 137.9 cm2 (~56.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
7.0 inches, 137.9 cm2 (~56.8% screen-to-body ratio)
Camera
VGA
Battery
Li-Ion
Processor
1.0
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel One Touch Evo 7 |
| Dimensions | 191 x 127 x 11 mm (7.52 x 5.0 x 0.43 in) |
| Weight | 390 g (13.76 oz) |
| Colours | Twilight Blue, Black, Vermillion |
| Screen Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~56.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Main Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion, non-removable |
| Talk Time | Up to 6 h |
| Standby | Up to 200 h |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
Similar phones and alternatives
No comments yet.