
7.0 inches, 142.1 cm2 (~60.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$152
Display
7.0 inches, 142.1 cm2 (~60.1% screen-to-body ratio)
Camera
3 MP
Battery
Li-Ion
Processor
Dual-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel One Touch Evo 7 HD |
| Dimensions | 197 x 120 x 10 mm (7.76 x 4.72 x 0.39 in) |
| Weight | 350 g (12.35 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~60.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| Main Camera | 3 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion, non-removable |
| Talk Time | Up to 6 h |
| Standby | Up to 200 h |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.6 GHz |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
Similar phones and alternatives
No comments yet.