
4.66 inches, 59.9 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$250
Display
4.66 inches, 59.9 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 1800 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel One Touch Idol |
| Dimensions | 133 x 67.5 x 7.9 mm (5.24 x 2.66 x 0.31 in) |
| Weight | 109 g (3.84 oz) |
| Colours | Silver, Slate, Pink, Red, Yellow |
| Screen Size | 4.66 inches, 59.9 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~236 ppi density) | Asahi Dragontrail Glass |
| Frequency | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 1800 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 7 h 10 min (2G) / Up to 3 h 30 min (3G) |
| Standby | Up to 415 h (2G) / Up to 410 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB / 13.3GB (dual SIM version), 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.