
4.65 inches, 59.6 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$293
Display
4.65 inches, 59.6 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 1800 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel One Touch Idol Ultra |
| Dimensions | 134.4 x 68.5 x 6.5 mm (5.29 x 2.70 x 0.26 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| Colours | Black, Red, Yellow, Green, Turquoise |
| Screen Size | 4.65 inches, 59.6 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~316 ppi density) | Asahi Dragontrail Glass |
| Frequency | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1800 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 12 h (2G) / Up to 7 h (3G) |
| Standby | Up to 400 h (2G) / Up to 400 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531T |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.