
5.0 inches, 71.2 cm2 (~63.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$185
Display
5.0 inches, 71.2 cm2 (~63.5% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 2500 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel One Touch Scribe Easy |
| Dimensions | 143 x 78.4 x 9.8 mm (5.63 x 3.09 x 0.39 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| Colours | Flash Red, Flash Yellow, Black and Flash Blue |
| Screen Size | 5.0 inches, 71.2 cm2 (~63.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~187 ppi density) | Scratch-resistant glass |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | 720p@24fps |
| Battery | Li-Ion 2500 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 9 h (2G) / Up to 8 h (3G) |
| Standby | Up to 600 h (2G) / Up to 594 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB (2.4GB user available), 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.