
5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$380
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.8% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2500 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel One Touch Scribe HD-LTE |
| Dimensions | 144 x 75 x 8.7 mm (5.67 x 2.95 x 0.34 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| Colours | Reddish Black |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) | Scratch-resistant glass |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 2500 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 11 h |
| Standby | Up to 500 h |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.