
5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$674
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.8% screen-to-body ratio)
Camera
12 MP
Battery
Li-Ion 2500 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel One Touch Scribe X |
| Dimensions | 144 x 75 x 8.5 mm (5.67 x 2.95 x 0.33 in) |
| Weight | - |
| Colours | White Devil, Black Devil, Twilight Blue, Carpet, Anodized Bluish Black, Anodized Cranberry Pink, White Carbon, Black Carbon |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 12 MP, AF |
| Front Camera | 1 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2500 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 9 h (2G) / Up to 5 h (3G) |
| Standby | Up to 500 h (2G) / Up to 250 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.