
4.0 inches, 45.5 cm2 (~63.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$239
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~63.5% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1500 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel One Touch Star |
| Dimensions | 117.9 x 60.8 x 9.7 mm (4.64 x 2.39 x 0.38 in) |
| Weight | 119.5 (4.20 oz) |
| Colours | Black, White, Pink |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~63.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) | Corning Gorilla Glass, Oleophobic coating |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1500 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 4 h 30 min (2G) / Up to 3 h 30 min (3G) |
| Standby | Up to 300 h (2G) / Up to 280 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB (2.4GB user available), 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - 6010 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.