
7.0 inches, 139.5 cm2 (~61.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
7.0 inches, 139.5 cm2 (~61.8% screen-to-body ratio)
Camera
VGA
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
1.0
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel One Touch T10 |
| Dimensions | 192 x 117.6 x 11.3 mm (7.56 x 4.63 x 0.44 in) |
| Weight | 340 g (11.99 oz) |
| Colours | Black/Silver |
| Screen Size | 7.0 inches, 139.5 cm2 (~61.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~133 ppi density) |
| Main Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 4GB (2.1GB user available), 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz Cortex-A8 |
| GPU | Vivante GC800 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.