
7.0 inches, 137.9 cm2 (~59.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
7.0 inches, 137.9 cm2 (~59.1% screen-to-body ratio)
Camera
VGA
Battery
Li-ion 3240 mAh
Processor
1.0
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel One Touch Tab 7 |
| Dimensions | 192.8 x 121 x 9.5 mm (7.59 x 4.76 x 0.37 in) |
| Weight | 350 g (12.35 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~59.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Main Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Li-ion 3240 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Standby | Up to 125 h |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | No |
Similar phones and alternatives
No comments yet.