
7.0 inches, 142.1 cm2 (~59.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$119
Display
7.0 inches, 142.1 cm2 (~59.5% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Ion 3300 mAh
Processor
Dual-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel One Touch Tab 7 HD |
| Dimensions | 191 x 125 x 9.1 mm (7.52 x 4.92 x 0.36 in) |
| Weight | 350 g (12.35 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~59.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 3300 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Standby | Up to 125 h |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.6 GHz Cortex-A9 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
Similar phones and alternatives
No comments yet.