
4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$163
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.7% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1800 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel One Touch X'Pop |
| Dimensions | 131 x 68 x 10.9 mm/ 11.3mm (NFC) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| Colours | Black, Aubergine, Cherry Red, Ocean Blue, Slate, Hot Pink, Tangerine, Turquoise, Apple Green, Pure White |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) | Asahi Dragontrail Glass, oleophobic coating |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1800 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 16 h (2G) / Up to 8 h 30 min (3G) |
| Standby | Up to 700 h (2G) / Up to 400 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB (1GB user available), 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.