
1.45 inches, 6.8 cm2 (~13.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$22
Display
1.45 inches, 6.8 cm2 (~13.9% screen-to-body ratio)
Battery
Removable Li-Ion 500 mAh battery
Processor
78
GSM | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel OT-228 |
| Dimensions | 106 x 46 x 14.4 mm (4.17 x 1.81 x 0.57 in) |
| Weight | 63 g (2.22 oz) |
| Colours | Titanium Grey, Cherry Red, Acid Green |
| Screen Size | 1.45 inches, 6.8 cm2 (~13.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 65K colors | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~125 ppi density) |
| Battery | Removable Li-Ion 500 mAh battery |
| Talk Time | Up to 8 h |
| Standby | Up to 500 h |
| Card Slot | No |
| Phonebook | Yes |
| Processor | 78 MHz |
| 2G | GSM 850 / 1900 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| USB | microUSB |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Java | No |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS |
Similar phones and alternatives
No comments yet.