
1.8 inches, 10.2 cm2 (~16.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$65
Display
1.8 inches, 10.2 cm2 (~16.4% screen-to-body ratio)
Battery
Removable Li-Ion 1000 mAh battery
Processor
52
GSM | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel OT-282 |
| Dimensions | 110 x 56.5 x 13.5 mm (4.33 x 2.22 x 0.53 in) |
| Weight | 88 g (3.10 oz) |
| Colours | White, Seal Brown, Abyss |
| Screen Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~16.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 65K colors | 160 x 128 pixels (~114 ppi density) |
| Battery | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Talk Time | Up to 10 h |
| Standby | Up to 700 h |
| Card Slot | No |
| Phonebook | Yes |
| Processor | 52 MHz |
| 2G | GSM 850 / 1900 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| USB | microUSB |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Java | No |
| Games | No |
| Messaging | SMS |
Similar phones and alternatives
No comments yet.