
1.5 inches, 7.3 cm2 (~14.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$33
Display
1.5 inches, 7.3 cm2 (~14.5% screen-to-body ratio)
Camera
VGA
Battery
Removable Li-Ion 500 mAh battery
Processor
52
GSM | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel OT-308 |
| Dimensions | 109 x 46 x 14 mm (4.29 x 1.81 x 0.55 in) |
| Weight | 69 g (2.43 oz) |
| Colours | White, Deep Red, Black |
| Screen Size | 1.5 inches, 7.3 cm2 (~14.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 65K colors | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~121 ppi density) |
| Main Camera | VGA |
| Video | No |
| Battery | Removable Li-Ion 500 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h 30 min |
| Standby | Up to 340 h |
| Internal Memory | 1MB |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Processor | 52 MHz |
| 2G | GSM 850 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| USB | microUSB |
| GPS | No |
| Radio | FM radio, RDS |
| Java | No |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS, MMS |
Similar phones and alternatives
No comments yet.