
2.0 inches, 12.6 cm2 (~20.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$22
Display
2.0 inches, 12.6 cm2 (~20.5% screen-to-body ratio)
Camera
VGA
Battery
Removable Li-Ion 650 mAh battery
Processor
52
GSM | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel OT-358 |
| Dimensions | 106 x 58 x 11.9 mm (4.17 x 2.28 x 0.47 in) |
| Weight | 76 g (2.68 oz) |
| Colours | Black, White, Cherry Red |
| Screen Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~20.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 220 x 176 pixels (~141 ppi density) |
| Main Camera | VGA |
| Video | No |
| Battery | Removable Li-Ion 650 mAh battery |
| Talk Time | Up to 6 h |
| Standby | Up to 450 h |
| Internal Memory | 0.8MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Processor | 52 MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| USB | microUSB |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Java | No |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
Similar phones and alternatives
No comments yet.