
1.77 inches, 9.9 cm2 (~23.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$54
Display
1.77 inches, 9.9 cm2 (~23.2% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 650 mAh battery
Processor
104
GSM | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel OT-668 |
| Dimensions | 92.5 x 46 x 17.2 mm (3.64 x 1.81 x 0.68 in) |
| Weight | 76 g (2.68 oz) |
| Colours | Black, Cherry Red, Aubergine |
| Screen Size | 1.77 inches, 9.9 cm2 (~23.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 650 mAh battery |
| Talk Time | Up to 6 h |
| Standby | Up to 400 h |
| Internal Memory | 2MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Processor | 104 MHz |
| 2G | GSM 850 / 1900 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Java | Yes |
| Games | No |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
Similar phones and alternatives
No comments yet.