
2.8 inches, 24.3 cm2 (~40.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$65
Display
2.8 inches, 24.3 cm2 (~40.2% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 1000 mAh battery
Processor
104
GSM | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel OT-720 |
| Dimensions | 104 x 58 x 12 mm (4.09 x 2.28 x 0.47 in) |
| Weight | 93 g (3.28 oz) |
| Colours | Black, Pure white, Lilac |
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~40.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Talk Time | Up to 9 h |
| Standby | Up to 650 h |
| Internal Memory | 2MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Processor | 104 MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Java | Yes, MIDP 2.1 |
| Games | No |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
Similar phones and alternatives
No comments yet.