
2.4 inches, 17.8 cm2 (~36.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$65
Display
2.4 inches, 17.8 cm2 (~36.4% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 850 mAh battery
Processor
208
GSM | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel OT-810D |
| Dimensions | 70 x 70 x 16.8 mm (2.76 x 2.76 x 0.66 in) |
| Weight | 93.8 g (3.28 oz) |
| Colours | Mystery pink, Light chrome |
| Screen Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~36.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 850 mAh battery |
| Talk Time | Up to 10 h |
| Standby | Up to 600 h |
| Internal Memory | 70MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 800 contacts |
| Processor | 208 MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | miniUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio, RDS |
| Java | Yes, MIDP 2.1 |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
Similar phones and alternatives
No comments yet.