
2.4 inches, 17.8 cm2 (~25.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$54
Display
2.4 inches, 17.8 cm2 (~25.4% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Ion 1000 mAh battery
Processor
611
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel OT-902 |
| Dimensions | 115 x 61 x 10.4 mm (4.53 x 2.40 x 0.41 in) |
| Weight | 103.2 g (3.63 oz) |
| Colours | White, Black, Cherry red |
| Screen Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~25.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Talk Time | Up to 10 h (2G) / Up to 5 h 40 min (3G) |
| Standby | Up to 800 h |
| Internal Memory | 50MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Processor | 611 MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio, RDS |
| Java | Yes, MIDP 2.1 |
| Games | No |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
Similar phones and alternatives
No comments yet.