
2.8 inches, 24.3 cm2 (~38.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$54
Display
2.8 inches, 24.3 cm2 (~38.3% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 1300 mAh battery
Processor
650
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel OT-903 |
| Dimensions | 110 x 57.6 x 12.5 mm (4.33 x 2.27 x 0.49 in) |
| Weight | 114 g (4.02 oz) |
| Colours | Black, Pure White, Fuschia, Cherry Red |
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~38.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Talk Time | Up to 11 h (2G) / Up to 6 h 30 min (3G) |
| Standby | Up to 300 h (2G) / Up to 300 h (3G) |
| Internal Memory | 150MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 650 MHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - OT-903D |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.