
2.8 inches, 24.3 cm2 (~38.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$87
Display
2.8 inches, 24.3 cm2 (~38.5% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 1300 mAh battery
Processor
600
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel OT-908 |
| Dimensions | 110 x 57.4 x 12.4 mm (4.33 x 2.26 x 0.49 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Colours | Mystery pink, Bluish black, Spicy red |
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~38.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Talk Time | Up to 6 h |
| Standby | Up to 550 h |
| Internal Memory | 150MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Processor | 600 MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.