
2.6 inches, 20.9 cm2 (~27.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
2.6 inches, 20.9 cm2 (~27.6% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Ion 1500 mAh battery
Processor
650
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel OT-916 |
| Dimensions | 117 x 64.8 x 11.6 mm (4.61 x 2.55 x 0.46 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 2.6 inches, 20.9 cm2 (~27.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Frequency | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Talk Time | Up to 8 h |
| Standby | Up to 650 h |
| Internal Memory | 150MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 650 MHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.