
3.2 inches, 30.5 cm2 (~46.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
3.2 inches, 30.5 cm2 (~46.5% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Ion 1300 mAh battery
Processor
650
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel OT-918D |
| Dimensions | 112 x 58.6 x 12.1 mm (4.41 x 2.31 x 0.48 in) |
| Weight | 123 g (4.34 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~46.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Frequency | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Standby | Up to 200 h |
| Internal Memory | 512MB 256MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 650 MHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.