
3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$119
Display
3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.9% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Ion 1300 mAh battery
Processor
650
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel OT-985 |
| Dimensions | 116 x 61.8 x 12.5 mm, 87.2 cc (4.57 x 2.43 x 0.49 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| Colours | Black, White, Cherry red |
| Screen Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Frequency | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | 480p@30fps |
| Battery | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Talk Time | Up to 11 h (2G) / Up to 6 h 30 min (3G) |
| Standby | Up to 640 h (2G) / Up to 420 h (3G) |
| Internal Memory | 512MB 256MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Processor | 650 MHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.