
4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.3% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1800 mAh battery
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel OT-986 |
| Dimensions | 130 x 70 x 9.8 mm, 87.2 cc (5.12 x 2.76 x 0.39 in) |
| Weight | - |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD, | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.5 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX540 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.