
3.5 inches, 36.5 cm2 (~46.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$413
Display
3.5 inches, 36.5 cm2 (~46.1% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Li-Ion 1400 mAh
Processor
800
CDMA / EVDO | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel OT-988 Shockwave |
| Dimensions | 119.9 x 66 x 13.7 mm (4.72 x 2.60 x 0.54 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~46.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Frequency | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 1400 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 396 h |
| Internal Memory | 1GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Processor | 800 MHz Cortex-A5 |
| 2G | CDMA 800 / 1900 |
| 3G | CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Speed | CDMA2000 1xEV-DO |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.