
3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$119
Display
3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.6% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1300 mAh battery
Processor
600
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel OT-990 |
| Dimensions | 116 x 62.2 x 12.2 mm (4.57 x 2.45 x 0.48 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| Colours | Bluish black, Auberguine, Spicy red |
| Screen Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | Yes |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Talk Time | Up to 6 h |
| Standby | Up to 550 h |
| Internal Memory | 150MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 600 MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.