
4.0 inches, 47.6 cm2 (~57.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
4.0 inches, 47.6 cm2 (~57.4% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Ion 1500 mAh battery
Processor
800
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel OT-991 |
| Dimensions | 122 x 68 x 10.8 mm (4.80 x 2.68 x 0.43 in) |
| Weight | 131.3 g (4.62 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 4.0 inches, 47.6 cm2 (~57.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~144 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Front Camera | Yes |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Talk Time | Up to 12 h (2G) / Up to 10 h (3G) |
| Standby | Up to 400 h |
| Internal Memory | 150MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 800 MHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.