
4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$163
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.3% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1500 mAh battery
Processor
1.0
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel OT-993 |
| Dimensions | 124.4 x 63.9 x 11.4 mm (4.90 x 2.52 x 0.45 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| Colours | Black, White, Aubergine |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h (2G) / Up to 3 h (3G) |
| Standby | Up to 420 h |
| Internal Memory | 3GB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.